top of page

Céljaink...

2004.szeptember 04-én elvesztettük első szülött kislányunkat, értelmetlenül, orvosi műhiba miatt.

 

Elvesztésének 4 napja:

2004. augusztus 31-én Hanna hányt. Életében először. Kórházba vittük, bízva a gyors és szakszerű segítségben és a sokat emlegetett kisgyerekekre veszélyes kiszáradástól való félelmünkben. Az orvosok infúzió adása mellett döntöttek, de nem tudták beültetni a kanült, ezért vénapreparálást végeztek. A hosszadalmas és fájdalmas beavatkozás után a branül környékét egyszer sem ellenőrizték, nem kötözték újra. Hanna állapota rohamosan, napról napra romlott. Kéréseink válaszra nem találtak, állapotromlását figyelmen kívül hagyták, nem kezelték. Élete utolsó pillanatáig nem ismerték fel, hogy mi okozta tragikus gyorsaságú hanyatlását, miközben a vérfertőzés markáns, semmivel össze nem téveszthető jelei mutatkoztak egész testén. Hanna a közönnyel fűszerezett embertelen hozzáállás, valamint a szakmai barbarizmus áldozata lett.

 

Magyarországon az orvosi mulasztások száma növekvő tendenciát mutat. Érzelmileg mélyen érintettként alapítványunk létrehozásával célunk nem csupán az, hogy méltón emlékezzünk mindazokra, akik életüket értelmetlenül veszítették el, orvosi felelőtlenség következtében, hanem az is, hogy a műhibák előfordulásának lehetőségét a minimálisra csökkenthessük. Szeretnénk minél nagyobb hangsúlyt fordítani a megelőzésre, de sajnos számolnunk kell más tragédiák bekövetkeztével is, ebben az esetben minden formában és módon a hozzátartozók támogatása a célunk. Alapítványunk tenni kíván a gyermekek megóvásáért, fogni a szülők kezét akkor is ha nincs baj, és akkor is ha adódik. Az életet szeretnénk könnyeddé és biztonságossá tenni, esetleges gond esetén a rendelkezésünkre álló minden módon és eszközzel támaszt nyújtani.

 

A kislányunkról elnevezett, és tiszteletére létrehozott Nagymáté Hanna Alapítvány 2006-ban került bejegyzésre.

 

Az Alapító okiratunkban foglalt célkitűzéseink röviden összefoglalva:

I.

-         a gyermekorvosok munkájának támogatása orvosi műszerek, berendezések  adományozásával

-         képzések biztosítása az egészségügyben dolgozók számára

-     új, barátságos, gyermekbarát környezet kialakítása a kórházak gyermekosztályain, gyermekorvosi rendelőkben, a tanácsadói várókban

 

-         A gyermekek kórházban tartózkodását megkönnyíteni a gyermekekkel folytatott aktív foglalkozással

 

-         a szülők lelki támogatása, pihenésük biztosítása gyermekük kórházi tartózkodása alatt

II.

Családi Központ elindítása és működtetése:

Családi Központunkat 2007-ben indítottuk el és 2011-ig működtettük Makón. Jól strukturált programokkal, remek szakember gárdával gondoskodtunk a legkisebb korosztálytól az időskorúakon át minden generációról. Központunkban a folyamatos gyermekmegőrzés mellett – ezzel is támogatva a nők munkába való visszatalálását -, életmódtámogató programokkal és egészséges életmódra neveléssel segítettük a hozzánk fordulókat. /gyermektorna, relaxáció, jóga, babamasszázs, pilates, intimtorna/ A közösségfejlesztés részeként a különböző generációkat felölelő klubfoglalkozásokkal, öntevékeny csoportok működtetésével próbáltuk a helyi emberi kapcsolatokat erősíteni. Családi Központunkban a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztése és a hátrányos helyzetű gyermekek felkarolása is jelen volt. Nyaranta különböző témájú táborok szervezésével segítettük a gyermekek értelmes szabadidejének eltöltését.

 

III.

- Műhibák megelőzése:

Jelen társadalmi,  politikai és morális helyzetet tekintve a legfőbb célkitűzés megvalósítása jelenti a legnagyobb kihívást. A műhibák megelőzésének alappillére az egészségügyben dolgozók teljes szemléletmódváltása lenne, egy merőben új mentális hozzáállás kialakítása, mind a betegek mind a szakma felé. E cél megálomodásával, gyakorlatilag a lehetetlenre vállalkoztunk.

 

- EMLÉKNAP /szeptember 04./ – a műhiba áldozatokra való megemlékezés és tisztelet megadása

 

- Segítségnyújtás a műhiba áldozatok hozzátartozóinak (információs bázis):

 

- jogi tanácsadás

- pszichológiai tanácsadás

- gyászmunka támogatása

 

2013.

Ennyi év távlatából, ma mindent másképpen látok. Kapacitásaim végességét felismerve megelégedéssel tölt el kisebb célok elérése is. Az ahogyan az országunkban az e témában rejlő lehetőségekhez viszonyulok, jóval higgadtabb mint valaha, tudásom kiforrottabb, letisztultabb. Nem akarok már harcolni, mert felismertem a határaimat, és bár kevésbé nagy ívű célokat látok most magam előtt, gyakorlati hasznát tekintve nem csekélyebb mint az eddigiek. Számomra a legfontosabb vágy jelenleg, hogy megmutassam, hogy lehet élet gyermekünk elvesztése után. (gyászfeldolgozás)

bottom of page